سایت مذهبی ذكری

عوامل آرامش در خانواده از منظر قرآن

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶

عوامل آرامش در خانواده از منظر قرآن

دسته بندی : خبری تاریخ : پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶

نویسنده تفسیر مهر تشریح کرد:


نویسنده تفسیر مهر با برشمردن عوامل آرامش در خانواده و راه ازدیاد آن از منظر قرآن گفت: وعده نیک دادن، ایمان، عنایت الهی و خیررساندن از مهم‌ترین عواملی هست که سبب افزایش آرامش در خانواده می‌شود.

 

عوامل آرامش در خانواده از منظر قرآن

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی رضایی اصفهانی در ادامه سلسله مباحث تفسیر اجتماعی قرآن در دارالقرآن علامه طباطبایی با اشاره به آیه ۲۲ سوره روم گفت: این آیه از آیات عجیب قرآن هست که جا دارد کسی یک کتاب مستقل راجع به آن بنویسد. این آیه زن را نشانه الهی و مایه تسکین مرد معرفی کرده هست.
وی با اشاره به وعده الهی به مومنان در جنگ بدر با بیان اینکه وعده‌دادن و امیددادن موجب آرامش و اطمینان خانواده هست افزود: در روایات نیز بیان شده که وعده به خانواده بدهید و حتی اگر مردی وعده دروغ هم به خانواده خود بدهد اشکالی ندارد زیرا وعده، انشاء هست و دروغ در مورد آن تحقق خارجی ندارد و نوعی امید دادن هست.
رضایی اصفهانی بیان کرد: گاهی مشاهده می‌شود که در فیلم‌ها و سریال ها خلاف این مسئله تبلیغ و گفته می شود که مسائل را صریح بگویید در حالی که این درست نیست بلکه باید وعده های زیرکانه داده شود همان طور که خداوند نیز وعده یاری دادن به مومنان را با ملائکه داده هست اما مقید به زمان و مکان نکرده هست.
وی با بیان اینکه وعده دادن تاثیر روانی زیادی دارد عنوان کرد: در جنگ بدر نیز با اینکه مومنان، فرشته‌ها را نمی‌دیدند، ولی خداوند وعده فرستادن ۳ هزار ملائکه را داد تا پشتوانه روحی برای آنان باشد.
این مفسر قرآن با بیان اینکه خیر رساندن از دیگر عوامل آرامش هست عنوان کرد: طبق آیات قرآن، یکی از حالات روحی انسان این هست که وقتی خیر به او برسد به آن مطمئن شده و به ارامش می‌رسد ولی اگر مورد امتحان به وسیله یک مسئله به ظاهر شر قرار گرفت چهره‌اش دگرگون شده و منقلب می‌شود.
نویسنده تفسیر مهر و مترجم قرآن ادامه داد: براین اساس، خیر رساندن به همسر موجب آرامش و اطمینان او می‌شود لذا مردان باید بخشی از حقوق ماهانه خود را به همسر اپخود اختصاص دهند یا زیارت و سفر می‌روند بدون همسر نروند.
رضایی اصفهانی، ذکر الهی را از دیگر عوامل آرامش برشمرد و اظهار کرد: قرآن کریم ذکر، را مایه آرامش فرموده هست، بنابراین همسران باید گاهی بنشینند کنار یکدیگر و روایت و آیه‌ای به خصوص در مورد خانواده را بحث کنند و برای هم نقل کنند.
عضو هیئت علمی جامعه المصطفی(ص) تصریح کرد: ذکر خدا تنها تسبیح در دست گرفتن نیست که البته در سر جای خود خوب هست ولی نماز، یاد خدا را به دیگران انتقال دادن، تشویق یکدیگر به خوبی و قرائت قرآن و … از مصادیق بارز یاد خدا برشمرده شده هست.
رضایی اصفهانی، ایمان را از دیگر عوامل آرامش از دید قرآن دانست و بیان کرد: در قرآن آیات متعددی در مورد ایمان و نقش آن در آرامش عنوان شده هست.
وی افزود: هرقدر ایمان در خانواده بیشتر شود آرامش قلبی نیز بیشتر خواهد شد که ایمان با مطالعه، نماز، قرائت قرآن و زیارت و معاشرت با خوبان و علما بیشتر خواهد شد و هرقدر هم ایمان بیشتر شود، خانواده نیز پایدارتر می‌شود.
منبع: خبرگزاری قرآنی ایکنا